Čo mám povedať, keď na verejnosti narazím na pozostalých?

To, čo poviete, závisí od toho, či ste už mali kontakt s pozostalými alebo nie. Ak ste už prejavili sústrasť alebo ste sa už zúčastnili poslednej rozlúčky, jednoducho pozdravte pozostalých a prejavte záujem o ich blaho. Ak je to vaše prvé stretnutie od smrti a ste na verejnom priestranstve, je lepšie zdržať sa priamemu vyťahovaniu slov ako smrť, koniec, nikdy, škoda, je to strašné. Namiesto toho povedzte niečo ako: „Rozumiem, že to musia byť pre vás ťažké dni,“ „prijmite moju úprimnú sústrasť“ „sme tu s Vami“, „sme tu pre Vás v prípade, že budete potrebovať“ a neskôr sa opýtajte, kedy môže byť vhodný čas na návštevu, alebo navrhnite, aby ste sa stretli na obede.
Proces smútku sa pohrebom nekončí a pozostalí sa budú liečiť dlho. Rodina bude potrebovať vašu podporu v nasledujúcich mesiacoch, takže sa nezabudnite pravidelne hlásiť. Napíšte poznámku, zavolajte a naďalej ich pozývajte. Avšak nezabudnite im prejaviť rešpekt s tým ak nie sú pripravení na spoločenskú udalosť. Oslovte rodinu pri zvláštnych príležitostiach, ako sú narodeniny alebo výročia, najmä počas prvého roka po ich strate.

Mám priviesť svoje deti na poslednú rozlúčku?

Podľa vášho úsudku by ste mali zistiť, či je vaše dieťa dosť staré na to, aby pochopilo smrť, a či bude mať pre neho účasť na pohrebe zmysel. Je dôležité, aby deťom bolo umožnené vyjadriť smútok a účasť na tomto dôležitom rituáli. Ak privediete malé deti, vopred im vysvetlite, čo uvidia a zažijú, a ubezpečte sa, že vedia, aké dôležité je byť citlivý voči smútiacim. Ak je vaše dieťa mrzuté alebo hlučné, je lepšie sa vzdialiť, aby ste nerušili tých, ktorí smútia.

Aký obrad mám čakať pri spopolnení?

Tak ako v prípade pochovania rakvy do zeme, tak aj v prípade spopolnenia môžete vkladať urnu do zeme, na rozptylovú lúku či uložiť do urnovej steny. Záleží to od možností, ktoré Vám poskytujú na mieste posledného odpočinku, ktoré ste si vybrali. Výber kremácie svojho blízkeho Vás nevylučuje, aby ste akýmkoľvek spôsobom oslavovali a ctili jeho život. Či už si chcete pred kremáciou zariadiť poslednú rozlúčku, alebo počkať a vykonať ju po kremácii, radi vám pomôžeme navrhnúť zmysluplnú službu, ktorá bude kremáciu sprevádzať.

Je možné si urnu so spopolneným najbližším zobrať domov?

Áno, je to možné.

Aká je výška príspevku na pohreb od štátu?

Výška príspevku na pohreb je 79.67€. Príspevok vypláca úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Nárok na príspevok na pohreb zaniká uplynutím jedného roka odo dňa uplatnenia nároku na príspevok.

Čo sa deje v prípade, že sa k zosnulému neprihlási žiadny blízky?

V prípade, že osoba zomrie a nemá žiadnych príbuzných o ostatky sa postará obec, v ktorej mala dotyčná osoba trvalý pobyt. Zväčša sa tieto prípady končia spopolnením a rozptýlením a rozptylovej lúke.